تبلیغات
باغ قرآن - خاطرات و حكایتهای شیرین و آموزنده از زندگی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی)

خاطرات و حكایتهای شیرین و آموزنده از زندگی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی)

رعایت حقوق در صف نانوایی

یكی از همسایگان رهبر عزیز ما در مشهد تعریف می كرد : چند سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بود ، رهبر ما در حال مبارزه با رژیم شاه بودند . مأموران شاه ، همه جا به دنبال ایشان بودند و هر لحظه امكان داشت كه دستگیر شوند . یك روز كه من برای خرید نان در صف ایستاده بودم ایشان هم آمدند و در صف ایستادند . میان من و ایشان دو نفر فاصله بود . من بعد از سلام و احوالپرسی گفتم : حاج آقا ! چند تا نان می خواهید ؟ اجازه بدهید برایتان بگیرم . ایشان با فروتنی فرمودند : « چون بین من و شما دو نفر در صف هستند . من خودم نان می گیرم تا حق این دو نفر از بین نرود .»

غذای سفره ی مهمانی

حضرت آیت اله مصباح یزدی (دام ظله ) می فرماید : ما به منزل مقام معظم رهبری زیاد رفته ایم و غذا خورده ایم . تا به حال من ندیم كه بر سر سفره ی مهمانی ایشان ، بیش از یك نوع خورش گذاشته شـود .


یك اُملت ساده

سردار سرلشكر رحیم صفوی می گوید : یك روز كه در منزل مقام معظم رهبری در خدمت ایشان بودم ، بحث مان قدری به طول انجامید و نزدیك مغرب شد . پس از نماز معظم له رو به من كردند :

« آقا رحیم ! شام را مهمان ما باشید » . بنده در عین حال كه این را توفیقی می دانستم ، خدمتشان عرض كردم : اسباب زحمت می شود . مقام معظم رهبری فرمودند :

« نه بمانید هر چه هست با هم می خوریم » .

وقتی كه سفره را پهن كردند و شام را آوردند ، دیدم غذای ایشان و خانواده شان ، چیزی جز املت ساده نیست . من نیز بر آن سفره میهمان بودم و مقداری از همان غذای ساده را خوردم .

ورزش ، دلیل عدم خستگی

حاج آقا رحیمیان درباره ی علاقه شدید رهبر به خانواده های شهدا می گوید :

در ماه مبارك رمضان ، قبل از غروب آفتاب ، آقا با خانواده های شهدا دیدار داشتند . این ملاقات بیش از دو ساعت طول كشید و در تمام این مدت ، مقام معظم رهبری روی پا ایستاده بودند .

با این كه برنامه های روزانه ، آقا را خسته كرده بود و روزه ماه مبارك ، آن هم نزدیك غروب ، معمولاً ضعف در بدن ایجاد می كند ، محبت آقا به خانواده های شهداء كم نمی شد و ایشان ، ایستاده به درد دل آنان گوش می دادند . این نوع برخورد ، نشان از علاقه ی بسیار شدید آقا به خانواده های شهدا است . همه ، افطار را مهمان آقا بودند . من در كنار سفره ، به معظم له گفتم : شما كه این طوری می ایستید و به درد دلها گوش می دهید ، خسته نمی شوید ؟

آقا فرمودند : نه ! من چون ورزش می كنـم ، خستـه نمی شوم .

این غذای مال بیت المال است

حضرت آیت الله جوادی آملی ( زید عزه ) می فرماید :

یك روز مهمان مقام معظم رهبری بودم . سفره را كه گستردند ، فرزند ایشان آقا مصطفی نیز نشسته بـود . آیت اله خامنه ای به وی نگاهی كردند و فرمودند : « پاشو برو ! » من خدمت ایشان عرض كردم : اجازه بفرمایید آقازاده هم باشند ؛ من از او خواستم كه با هم باشیم . آقا فرمودند : « ایـن غـذا مـال بیـت المال است ، شما هم مهمان بیت المال هستید . برای بچه ها جایز نیست كه بر سر این سفره بنشینند . آنها به منزل بروند و از غذای خانه بخورند » من در آن لحظه فهمیدم كه خداوند چرا این همه عزت به حضرت آقا داده است .

درسی از ساده زیستی

حضرت آیت الله سید محمود شاهرودی درباره ی ساده زیستی رهبر عزیز می فرماید : یك روز كـه معظـم له مرا به كتابخانه ی خود دعوت كردند ، من در آن جام میز بسیار ساده و قدیمی دیدم كه در كنار آن یك صندلی كهنه هم بود . آن میز و صندلی مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بود . مقام معظم رهبری در كتابخانه ی ساده ی خود ، هنوز از همان میز و صندلی استفاده می كنند و این حاكی از ساده زیستی ایشان است .

منبع:پایگاه کمیته امداد امام خمینی(ره)


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر