تبلیغات
باغ قرآن - سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع جوانان
چهارشنبه 24 خرداد 1391

سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع جوانان

   نوشته شده توسط: محسن سلطانی    

به جهت اهمیت بسیار بالای سخنان مقام معظم رهبری(علی الخصوص در زمینه فرهنگی) بخش های مهمی از یك سخنرانی ایشان در جمع جوانان جهت مطالعه عزیزان دراین پست قرارگرفته است.

توصیه می كنم با دقت و تامل فراوان این سخنان را مطالعه نموده و درصورت احساس نیاز آن را به دیگران نیز انتقال دهید.(منبع سخنرانی: سایت khamenei.ir )

------------------------------------------------------------------------

آنچه براى شما جوانان مثل دیگران مهمّ است، عبارت است از احساس مسؤولیت آگاهانه. البته شما جوان و سرشار از نیرو هستید و از حسّاسیت بیشترى برخوردارید. احساس مسؤولیت یعنى انسان همان‌طور كه به فكر زندگى، معیشت، اشتغال، ازدواج، و هر چیزِ مربوط به خود است، نسبت به اهدافى كه از خودِ او فراتر است هم احساس مسؤولیت كند؛ اهدافى كه به خود او محدود نمى‌شود، بلكه مربوط به مجموعه، ملت، تاریخ و بشریت است. انسان باید در قبال این هدفها هم احساس وظیفه، تعهّد و مسؤولیت داشته باشد. هیچ انسان و هیچ جامعه‌اى بدون این احساس تعهّد، به قلّه‌هاى رفیع سعادت نخواهد رسید. این احساس مسؤولیت و تعهّد باید آگاهانه باشد. فرد باید بداند كه به دنبال چه چیزى است و موانع راه را بشناسد. این امر همان احساس مسؤولیت آگاهانه است. جوان ایرانى، هوشیار، حسّاس، آگاه و حاضر در صحنه است و بیش از جوانان سایر مناطق دنیا احساس تعهّد و مسؤولیت آگاهانه مى‌كند. البته ادّعا نمى‌كنم كه از همه جاى دنیا به‌طور دقیق مطّلعم؛ اما اخبار زیادى به دست ما مى‌رسد. آگاهیهاى ما طرق و بسترهاى بسیار متعدّدى دارد. فهم سیاسى، فكر سیاسى، مطالبه‌ى سیاسى، مطالبه‌ى آرمانى، حسّاسیت نسبت به حوادث و حضور در صحنه‌ى مواجهه‌ى با حوادث در جوان ایرانى، ممتاز و نمونه است و این شامل پسران و دختران - هر دو - مى‌شود. به همین دلیل ما موفّقیتهاى بزرگى داشته‌ایم و خطرهایى هم ما را تهدید مى‌كند. امروز سیاست مشتركى در همه‌ى دنیا، به وسیله‌ى مراكز معیّنى دنبال مى‌شود. این سیاست عبارت است از این‌كه جوانان را تا خرخره در شهوات و غرایز جنسى و فساد اخلاقى غرق كنند. این یك سیاست رایج در دنیاست و شامل شرق و غرب مى‌شود؛ هر منطقه‌اى آن را با هدفى خاص دنبال مى‌كند. مراكزى كه این سیاستها را طرّاحى مى‌كنند، وسایل و ابزار آن را هم به‌طور فراوان فراهم مى‌كنند. این مراكز به‌طور عمده شامل مراكز اقتصادى صهیونیستى و قدرت‌طلبان بین‌المللى است كه چشم به سرچشمه‌هاى ثروت در كشورهایى دوخته‌اند كه غالباً عقب‌افتاده و فقیر و ضعیفند و منابع ثروت بسیارى دارند. براى به چنگ آوردن این منابع ثروت، مهمترین مانع، اراده‌ى ملتهایى است كه این منابع متعلّق به آنهاست. براى فلج كردن ملتها، بهترین راه، فلج كردن جوانان است؛ چون جوانان نیروى فعّالِ هر كشورند. براى فلج كردن جوانان بهترین راه آلوده و زمینگیر كردن آنها به وسیله‌ى سكس، فحشا، مستى و مواد مخدّر است. در كشورهاى غربى این سیاست به این دلیل دنبال مى‌شود كه جوانان مزاحم صهیونیستها نشوند. داستان تسلّط شبكه‌ى بین‌المللى صهیونیسم بر مجلس، پارلمان، دولت، مسؤولان و به‌طور عمده سیاستهاى بسیارى از كشورها - به‌ویژه كشورهاى غربى - بسیار شگفت‌آور و عجیب است. اگر در كشورى، یك فرد با انگیزه‌هاى ضدّصهیونیستى براى مسؤولیتى سیاسى انتخاب شود، آن‌قدر شبكه‌هاى صهیونیستى به شكلهاى گوناگون بر او و افكار جامعه فشار مى‌آورند كه وى نمى‌تواند به مسؤولیت خود ادامه دهد و مجبور به استعفا و كناره‌گیرى مى‌شود.

 در امریكا فعّالترین شبكه‌هاى سیاسى و اقتصادى و فرهنگى، شبكه‌هاى صهیونیستى‌اند. این خطر وجود دارد كه جوانان این كشورها علّت این همه تسلّط و فشار و نفوذ شبكه‌هاى صهیونیستى را جویا شوند و این خود مزاحمتى براى صهیونیستها فراهم مى‌آورد. راه جلوگیرى از مزاحمت جوانان این است كه آنها را سرگرم كنند. جوان در طول هفته به فكر شب یكشنبه و فرونشاندن شعله‌ى شهوات جنسى و عیّاشى و لذّتهاى دیگر است. ماجرا در كشورهاى عقب‌افتاده به‌مراتب دردناكتر است.

 پیش از انقلاب، تبلیغات رسمى و عمومى و همیشگى كشور ما، تبلیغاتى بود كه مردم را به فحشا و هرزگى و عیّاشى سوق مى‌داد. حتّى در نقاط فقیر و عقب‌افتاده - جاهایى كه مردم به نان شب محتاج بودند - هم به نحوى براى عیّاشى و هرزگى امكاناتى فراهم بود. این امر به‌طور عمد در محیطهاى جوان مثل دانشگاهها و سربازخانه‌ها - نه آن مقدارى كه مقتضاى طبیعى غریزه‌ى جوانى است - براى سرگرم كردن و فاسد شدن نسل، تشدید مى‌شد. وقتى كه جوانان یك نسل فاسد شدند، دیگر ملتى وجود ندارد و مقاومتى به چشم نمى‌خورد.

 حال بعد از گذشت بیست سال، علیه ملت ایران و قشر جوانِ بعد از انقلاب، این توطئه‌ها دائماً تكرار مى‌شود تا جوانان را از حقیقت انقلاب دور كنند. در حقیقت آنها مى‌خواهند این سرمایه‌ها را از كشور بگیرند و آن را فلج كنند و بر آینده‌ى روشن و درخشان آن، خط بطلان بكشند و مانع رسیدن به آن شوند.

 مسأله این است كه سلطه‌ى استكبار امریكایى بر این كشور به همّت مردم و جوانان آن از بین رفت. جوانان، نه فقط در آغاز انقلاب، بلكه در طول این سالها نیز با حضور، تدیّن و پایبندیشان به اخلاق اسلامى، على‌رغم همه‌ى عوامل دوركننده و محرّك، آنها را مأیوس كردند. البته آنها به توطئه‌هاى خود ادامه مى‌دهند؛ اما جوانان ما عمل آنها را خنثى مى‌كنند. بنابراین آنها هم به تشدید فعّالیتهاى خود مى‌پردازند.

 امروز شما جوانان هدف توطئه‌اى بسیار خطرناك هستید. این خطرات هرجایى كه اسلام و ایمان هست و نسل جوان دل به سوى معنویت و حقیقت دارد، وجود دارد. راه رهایى از آنها هم وجود دارد و این چیزى است كه من و شما باید به آن فكر كنیم. من مثل پدر شما هستم. چه در سنین جوانى و چه در دورانهاى بعد، دهها سال از عمرم را با جوانان گذرانده‌ام. مى‌دانم جوانى چقدر مبارك و جوشش جوانى چقدر با ارزش است. مى‌دانم كه كلید حلّ مشكلات كشور به دست جوانان است؛ اما به شرطى كه جوانان براى كشور ما باقى بمانند و اراده، روحیه و ایمان جوانان ما - چیزهایى كه دشمنان ما آنها را هدف گرفته‌اند - محكم و پابرجا باشد.

 یكى از مسؤولان طراز اوّلِ كشور صهیونیستىِ غاصب اسرائیل، در سال گذشته توصیه‌اى به امریكاییها كرد. این توصیه كاملاً در مطبوعات خارجى و اینترنت منعكس شد و امر پنهانى و مخفیانه‌اى نیست. توصیه‌ى وى به امریكاییها این بود كه بیهوده وقت خود را با عراق و كره‌ى شمالى و كشورهایى از این قبیل تلف نكنید. مسأله‌ى اصلى شما ایران است. اگر خاورمیانه را مى‌خواهید، وقتتان را مصروف عراق نكنید، سراغ ایران بروید؛ كانون و سرچشمه آن‌جاست؛ اما ایران مثل عراق و كره‌ى شمالى و افغانستان نیست كه بتوان با حمله‌ى نظامى آن را تسخیر كرد. نظام و حكومت اسلامى به مردم متّكى است، مردم آن را حفظ كرده‌اند. باید كارى كنید كه مردم آن را رها كنند. راهش این است كه مردم را با ترویج فرهنگ و ادبیّات غربى و فرهنگ و تربیت امریكایى، به واگرایى نسبت به دین و فرهنگ و سنّت و تاریخشان سوق داد. وقتى مردم این تعلّقات را رها كردند، بعد از گذشت چند سال، بدون این‌كه سرمایه‌اى صرف كنید، با یك حمله و تحرّك احیاناً نظامى مختصر مى‌توانید این مانع بزرگ، یعنى نظام اسلامى را از سر راه بردارید! پیش از این در سال گذشته نیز، وقتى روستاها و شهرهاى افغانستان بر اثر موشكهاى امریكایى ویران مى‌شدند و ملّت مظلوم افغانستان زیر بمباران امریكاییها دست و پا مى‌زد، یك استراتژیست نظامى امریكا گفت: اگر به جاى این موشكها، براى جوانان افغان لباس زیرِ زنانه و وسایل شهوترانى و پوششهاى سبك غربى و امریكایى بفرستید، بدون صرف این هزینه‌ها مى‌توانید افغانستان را تصرّف كنید و خرج تسلیحات در كیسه‌تان باقى مى‌ماند! به جاى بمب و موشك و راكت، سى‌دى‌هاى پُرنوگرافى و منظره‌ها و ادبیّات مهیج شهوت را میان آنها ترویج كنید، آن وقت كار بر شما آسان مى‌شود.

 این یك سیاست اساسى است. این امر را دست كم نگیرید. بیست میلیون دلار براى مبارزه با ایران هزینه تعیین كردند. مگر مى‌توان با صرف بیست میلیون دلار با ایران مبارزه و بر آن غلبه كرد!؟ آنها میلیاردها دلار خرج مى‌كنند و برایشان هم مى‌ارزد. ایران با منابع غنى، بازار مصرف، موقعیّت استراتژیك و نیروى انسانى سرشار، گنجینه‌اى است كه فنآورى، صنعت و كارخانجات غربى براى زنده ماندن، به آن احتیاج دارند. مغز جوان ایرانى، نفت و بازار فروش ملت ایران براى آنها حیاتى است و هدف آنها نیز همین موارد است.

 سیاست امروز، سیاست اندلسى كردن ایران است! موضوعى كه من با شما در میان مى‌گذارم شكل موعظه ندارد؛ بلكه موضوعى اساسى است كه با بهترین عناصر یك ملت - كه شما جوانان باشید - در میان گذاشته مى‌شود. فقط شما مخاطب من نیستید؛ این سخن را جوانان سراسر كشور هم خواهند شنید. نسل جوان كشور كه بیش از نیمى از ملت و جمعیت كشور است، باید بداند در مقابل آرزوهاى بزرگ، آرمانهاى بلند و هدفهاى مقدّس و قابل قبول و موجّه او چه موانعى وجود دارد. روزگارى مسلمانان در جنوب اروپا و در اسپانیا تا جنوب فرانسه، كشورى اسلامى به‌وجود آوردند. این كشور مهد تمدّن شد و علم در اروپا از همان تمدّن اندلسىِ قرون اوّلیه‌ى اسلام شكوفا گردید. شكوفایى علم در آن سرزمین، داستانهایى دارد و خودِ غربیها نیز به آن معترفند. البته اكنون سعى مى‌كنند این ورق را از تاریخ علم حذف و نام مسلمانان را به‌كلّى پاك كنند؛ اما خودِ آنها، این تاریخ را ثبت كرده‌اند و البته در تواریخ ما هم ثبت شده است.

 اروپاییها وقتى خواستند اندلس را از مسلمانان پس بگیرند، اقدامى بلند مدّت كردند. آن روز صهیونیستها نبودند؛ اما دشمنان اسلام و مراكز سیاسى، علیه اسلام فعّال بودند. آنها به فاسد كردن جوانان پرداختند و در این راستا انگیزه‌هاى مختلف مسیحى، مذهبى یا سیاسى داشتند. یكى از كارها این بود كه تاكستانهایى را وقف كردند تا شراب آنها را به‌طور مجّانى در اختیار جوانان قرار دهند! جوانان را به سمت زنان و دختران خود سوق دادند تا آنها را به شهوات آلوده كنند! گذشت زمان راههاى اصلى براى فاسد یا آباد كردن یك ملت را عوض نمى‌كند. امروز هم آنها همین كار را مى‌كنند. البته دشمن هدفهاى اقتصادى، فرهنگى و سیاسى هم دارد. هدفهاى اقتصادى‌اش معلوم است؛ براى آنها تسلّط اقتصادى بر منطقه‌ى خاورمیانه حیاتى است. امروز در حال راه‌اندازىِ یك جنگ بزرگ در همسایگى ما و در كشور عراق هستند. همه‌ى دنیا مى‌دانند كه هدف آنها در درجه‌ى اوّل هدف اقتصادى است. تسلّط بر اُپك، نفت عراق و سلطه‌ى نهایى بر نفت خاورمیانه از جمله‌ى این اهداف است. اقتصاد، خداى امروز دنیاى مادّى است؛ خداى واجب‌الاطاعه‌اى كه همه باید در مقابل او زانو بزنند و هر كارى براى به‌دست آوردن ثروت بكنند. این اقدامات براى بهبود اقتصاد بشر صورت نمى‌گیرد؛ بلكه در جهت پُر كردن جیب كمپانیهاى نفتى و تسلیحاتى و امثال آنها كه مظهر فرعونیّت و قارونیّت هستند، صورت مى‌پذیرد.

 آنها اهداف فرهنگى هم دارند. به فرهنگ اسلامى كینه مى‌ورزند و با آن عناد دارند. فرهنگ اسلامى آراءِ روشنفكران اروپا را به چالش كشیده و لیبرال دمكراسى را كه پرچم برافراشته‌ى غرب است، مورد تردید قرار داده است. فرهنگ اسلامى روح استقلال‌طلبى و رشادت را در جامعه‌ى بزرگ و یك میلیارد و چند صدمیلیونىِ مسلمانان، ترویج مى‌كند و این امر در حسّاسترین منطقه‌ى دنیا از لحاظ استراتژیك و منابع نفتى و زیر زمینى، شدّت بیشترى دارد. فرهنگ اسلامى، این جامعه‌ى بزرگ را به فكر حیات مجدّد خود انداخته است؛ بنابراین به آن كینه مى‌ورزند و قصد كوبیدن آن را دارند.

 البته آنها در بلندگوها از بحث آزاد و گفتگو و دمكراسى سخن مى‌گویند؛ اما این شعارى دروغین است. آنها اهل گفتگو، دمكراسى و بحث آزاد نیستند. در داخل ایران، پلورالیسم، شكّاكیت، شك در مسلّمات و اوّلیات اعتقادى و تسامح و تساهل را ترویج مى‌كنند؛ مى‌گویند از عقایدتان بگذرید و نسبت به آنها تساهل و تسامح داشته باشید. اما این مربوط به داخل جامعه‌ى ایران و جوامع اسلامى است. وقتى بحث به جایى مى‌رسد كه خودشان آن را ارزشهاى امریكایى و غربى خطاب مى‌كنند، دیگر جاى گفتگو نیست. مشابه‌سازى، یكسان‌سازى و جهانى‌سازى، اعتقادات مسلّمى است كه دنیا باید در مقابل آنها كوچكترین اعتراضى نكند! در این‌جا دیگر چهره‌ى دیكتاتورى به خود مى‌گیرند. پرچم دمكراسى و آزادیخواهى یك دروغ آشكار است. كدام امریكا مى‌خواهد به مردم دنیا آزادى هدیه دهد؟! امریكایى كه براى حفظ منابع خود، ملتها را با فجیعترین وضع به بدبختى سوق مى‌دهد؟! امریكایى كه فجایعش در ویتنام و افغانستان فراموش نشده و نخواهد شد - این فجایع هنوز هم ادامه دارد - و امروز هم مردم عراق را تهدید مى‌كند؟! در این‌جا با پرچم دمكراسى پیش مى‌آید؛ اما نوبت به مردم فلسطین كه مى‌رسد، از دمكراسى خبرى نیست! آیا مردم فلسطین انسان نیستند؟!

 امروز دنیا با سلطه‌ى استكبار جهانى وضع رقّتبارى پیدا كرده است. فرهنگ اسلامى آنها را به چالش مى‌كشد. این نیّت و همّت و توكّل اسلامى است كه یك ملت را قادر مى‌سازد تا در مقابل ظلم و استبداد و دیكتاتورى جهانى بایستد و قرص و محكم حرف خود را بزند و ملتها بشنوند.

 خیال نكنید ملتهاى دنیا نسبت به شعارهاى شما بى‌تفاوتند. هرچند دولتهاى آنان غالباً محافظه‌كارند و مجبورند به نحوى ملاحظه كنند؛ لیكن ملتها این شعارها را تا اعماق وجود مى‌فهمند، مى‌شنوند، مى‌نیوشند و به آنها معتقد مى‌شوند. اعتقادات مردم ما، شعارهاى اساسى امروزِ ملتهاى مسلمان است. دشمن به‌شدّت از این امر بیمناك است.

 اگر آزادگى انقلاب و نظام اسلامى نمى‌بود، امروز بسیارى از حقایق همچنان در پرده مى‌ماند. وقتى یك انسان، آزاده است، حرف خودش را مى‌زند و سخن او در دایره‌ى محدودى اثرگذار است؛ اما وقتى یك ملت و نظام و قدرت حكومتىِ برخاسته از اراده‌ى مردم آزاده است، دیگر نمى‌توان سخن او را در دایره‌ى كوچكى محدود كرد؛ حرف او طنین پیدا خواهد كرد و در دنیا انعكاس خواهد یافت.

 دشمنان نمى‌خواهند به شكستهاى خود اعتراف كنند؛ اما در محافل سیاسىِ گوناگون دنیا همواره از انقلاب و نظام اسلامى گله مى‌كنند كه موقع و موقف نظام اسلامى و مواضع سیاسى آن در قضیه‌ى فلسطین، افغانستان، دنیاى اسلام، تسلیحات و حقوق بشر، مانعِ بسیارى از اهداف استكبار جهانى شده است. این به‌خاطر ایستادگى ملت ماست. نظام اسلامى به‌طور كامل یك نظام آزاده است و ما این آزادگى را از اسلام داریم و آنها به همین دلیل با اسلام دشمنند و علیه آن تلاش و فعّالیت مى‌كنند.

 امروز وظیفه‌ى ما چیست؟ جوانان عزیز! در این رابطه هم مسؤولان وظیفه دارند و هم خود شما موظّفید. بعضى از شما جوانان عزیز مى‌گویید به ما اعتماد كنید. این، همان اعتماد است. مشكلى كه متوجّه ملت ایران - كه اكثراً جوانند - است، باید با همّت، اراده، ایستادگى، هوشیارى و آگاهى نسل جوان خنثى شود. البته مسؤولان و نظام اسلامى وظیفه‌ى سنگینى بر عهده دارند. باید بستر این آمادگى فرهنگى و اخلاقى را براى جوانان فراهم كنند؛ اما اوّلین مسؤولیت را جوانان بر دوش دارند. این مسؤولیت چیست؟ این مسؤولیت آن است كه جوان به عنوان یك انسان، خود را امانت خدا و به عنوان یك جوان، ذخیره‌ى ملى بداند. دشمنان تلاش مى‌كنند این جوان را با مواد مخدّر و به شهوات و مسكرات آلوده كنند و با پرداختن به چیزهایى كه او را از پیمودن این راه طولانى به سوى قلّه‌هاى سعادت و افتخار باز مى‌دارد، مشغول و سرگرم نمایند تا در نهایت فاسد شود. جوان بایستى در خود و محیط پیرامونش ایمان و معرفت و اراده را تقویت كند. یكایك شما دختران و پسران باید در محیط دانشگاه، مدرسه، كار و تلاش اجتماعى و سیاسى مراقب باشید و از نفوذ فساد و رخنه كردن ترشّحات آن جلوگیرى كنید. باید نسبت به آن حسّاس باشید.

 من جوانان عزیز را به یك مجاهدت حقیقى دعوت مى‌كنم. مجاهدت فقط جنگیدن و به میدان جنگ رفتن نیست. كوشش در میدان علم، اخلاق، همكاریهاى سیاسى و تحقیق نیز براى مردم جهاد محسوب مى‌شود. ایجاد فرهنگ و اندیشه‌ى صحیح در جامعه نیز جهاد است. اینها، همه جهاد در راه خدا و جهاد فى‌سبیل‌اللَّه است. طرف این جهاد، مستكبران، دشمنان و كسانى هستند كه با اسلام، ایران، هویّت، ملیّت، اسلامیّت و صفتهاى اسلامى عناد و دشمنى دارند. قرآن مى‌گوید: «اشدّاء على الكفّار(244)»؛ مسلمانان بایستى نسبت به كفّار سختگیر باشند. این كفّار كجا هستند؟ هر غیر معتقد به اسلام كسى نیست كه باید نسبت به او سختگیر بود و شدّت گرفت. قرآن مى‌گوید: «لا ینهاكم اللَّه عن الّذین لم یقاتلوكم فى الدّین و لم یخرجوكم من دیاركم ان تبرّوهم و تقسطوا الیهم انّ اللَّه یحبّ المقسطین(245)»؛ كسانى كه با شما سر ستیزه ندارند و علیه شما توطئه نمى‌كنند و كمر به نابودى نسل و ملت شما نبسته‌اند، ولو از دین دیگرى باشند، با آنها نیكى كنید و رفتار خوب داشته باشید؛ كافرى كه با او باید شدید بود، این نیست. «انّما ینهاكم اللَّه عن الّذین قاتلوكم فى الدّین و اخرجوكم من دیاركم(246)». باید با كسانى شدید بود كه با هویّت، اسلام، ملیّت، كشور، تمامیت ارضى، استقلال، شرف، عزّت، ناموس، سنّتها، فرهنگ و ارزشهاى شما مبارزه مى‌كنند. این فرهنگى است كه باید بر جامعه‌ى ما حاكم باشد. تساهل و تسامح باید بین خود مسلمانان برقرار باشد.


(بیانات در دیدار جوانان سیستان و بلوچستان    6/12/1381  )


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر